Κέρδισε με 2-1 η Εθνικής μας ομάδας Νέων U19

Με νίκη της Εθνικής μας ομάδας Νέων U19 με 2-1 επί της Δημοκρατίας της Βόρειας Μακεδονίας ολοκληρώθηκε το σημερινό δεύτερο εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι.

Στο 17ο λεπτό ο Ραφαήλ Μάμας με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας και στο 34ο λεπτό σουτ από τον Ανδρόνικο Κακουλλή σταμάτησε στα δοκάρια των γηπεδούχων. Δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι στο 44ο λεπτό.

Στο 53ο λεπτό ο Τζιωνής μετά από πάσα του Μάμα πέτυχε το 2-0 για την Κύπρο και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 85ο λεπτό σε 2-1.

The post Κέρδισε με 2-1 η Εθνικής μας ομάδας Νέων U19 appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 14:04:07
Source: Source link
Attachment:


Δίπλα στον Ουζόχο και τον Παναγή η Ανόρθωση

H Aνόρθωση με ανακοίνωση της αναφέρει:

Το Δ.Σ. της Ανόρθωσις Αμμοχώστου μετά λύπης ενημερώθηκε για τον τραυματισμό του πρώην ποδοσφαιριστή της ομάδας μας, Φρανσίς Ουζόχο στο παιχνίδι της εθνικής Νιγηρίας με αντίπαλο τη Βραζιλία, ο οποίος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού, έσω πλάγιου συνδέσμου και έξω μηνίσκου.
Θα θέλαμε να εκφράσουμε τη συμπάθεια μας στο Νιγηριανό ποδοσφαιριστή, όπως επίσης και στον τερματοφύλακα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, Κωνσταντίνο Παναγή, και να τους ευχηθούμε περαστικά, ταχεία ανάρρωση και και γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους.

The post Δίπλα στον Ουζόχο και τον Παναγή η Ανόρθωση appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 13:50:42
Source: Source link
Attachment:


Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της Εθνικής Ελπίδων

Με προπόνηση στα βοηθητικά του ΓΣΠ ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της Εθνικής μας.

Αντίστροφη μέτρηση για τον εντός έδρας αγώνα της Εθνικής μας ομάδας των Ελπίδων με αντίπαλο τη Λευκορωσία στο Στάδιο N. Papas Group «Αμμόχωστος – Επιστροφή».

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Τρίτη 15 Οκτωβρίου και θα αρχίσει στις 15:30 με ελεύθερη είσοδο για τους φιλάθλους.

Ο αυριανός θα είναι ο τέταρτος αγώνας για την Εθνική μας στον έβδομο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 και ο δεύτερος στην Κύπρο.

Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο Σλοβάκος Michal Ocenas με βοηθούς τους συμπατριώτες του Michal Tomcik και Peter Kovac. Παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο Jan Carlsen και παρατηρητής αγώνα ο Άγγλος Stephane Keller.

Ο κύκλος της προετοιμασίας της Εθνικής μας ολοκληρώθηκε σήμερα νωρίς το απόγευμα με προπόνηση στα βοηθητικά γήπεδα του Σταδίου ΓΣΠ.

Στόχος για την ομάδα μας το νικηφόρο αποτέλεσμα που θα της δώσει την ευκαιρία να ανέβει βαθμολογικά σκαλοπάτια και παράλληλα να δημιουργήσει καλύτερες προϋποθέσεις για τη συνέχεια της προκριματικής φάσης.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητή Νίκος Ανδρονίκου αφιέρωσε το μεγαλύτερο μέρος της προπόνησης στον τομέα της τακτικής, με βάση και την ανάλυση που έγινε για τον προσεχή αντίπαλο μας.

**Χορηγός της Εθνικής μας Ελπίδων είναι η ΕΚΟ.

Την Τρίτη για τον όμιλο μας θα διεξαχθεί επίσης ο αγώνας της Νορβηγίας με την Ολλανδία.

Μέχρι τώρα στον όμιλο μας:

Κύπρος – Γιβραλτάρ 1-0
Λευκορωσία – Γιβραλτάρ 10-0
Πορτογαλία – Γιβραλτάρ 4-0
Νορβηγία – Κύπρος 2-1
Λευκορωσία – Πορτογαλία 0-2
Ολλανδία – Κύπρος 5-1
Λευκορωσία – Νορβηγία 1-1
Ολλανδία – Πορτογαλία 4-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΟΛΛΑΝΔΙΑ 9-3 6
2. ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 8-4 6
3. ΝΟΡΒΗΓΙΑ 3-2 4
4. ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 11-3 4
5. ΚΥΠΡΟΣ 3-7 3
6. ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ 0-15 0

The post Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της Εθνικής Ελπίδων appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 13:13:17
Source: Source link
Attachment:


Το πρόγραμμα και το ρόστερ της Ανόρθωσης (2019/20)

Δείτε το πρόγραμμα της Ανόρθωσης για την σεζόν 2019/20.

Το πρόγραμμα της Κυρίας:

1η αγωνιστική:AΕΛ-Aνόρθωση 0-0
2η αγωνιστική:Aνόρθωση-Aπόλλωνας 3-1
3η αγωνιστική:ENΠ-Aνόρθωση 1-2
4η αγωνιστική:Aνόρθωση-Πάφoς 2-0
5η αγωνιστική:AΠΟΕΛ-Aνόρθωση ()
6η αγωνιστική:Aνόρθωση-Oμόνοια (Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 18:00)
7η αγωνιστική:Δoξα-Aνόρθωση (Κυριακή, 27 Οκτωβρίου, 19:00)
8η αγωνιστική:Aνόρθωση-Oλυμπιακός (Κυριακή, 3 Νοεμβρίου, 18:00)
9η αγωνιστική:Nέα Σαλαμίνα-Aνόρθωση (Σάββατο, 9 Νοεμβρίου, 19:00)
10η αγωνιστική:Aνόρθωση-Eθνικός (Κυριακή, 24 Νοεμβρίου, 18:00)
11η αγωνιστική:AEK-Aνόρθωση (Σάββατο, 30 Νοεμβρίου, 18:00)

Β ΓΥΡΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
12η αγωνιστική:Aνόρθωση-AEΛ (Σάββατο, 7 Δεκεμβρίου, 17:00)
13η αγωνιστική:Aπόλλωνας-Aνόρθωση (Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου, 19:00)
14η αγωνιστική:Aνόρθωση-ENΠ (Παρασκευή, 20 Δεκεμβρίου, 19:00)
15η αγωνιστική:Πάφoς-Aνόρθωση (Δευτέρα, 6 Ιανουαρίου, 19:00)
16η αγωνιστική:Aνόρθωση-AΠΟΕΛ
17η αγωνιστική:Oμόνοια-Aνόρθωση
18η αγωνιστική:Aνόρθωση-Δoξα
19η αγωνιστική:Oλυμπιακός-Aνόρθωση
20η αγωνιστική:Aνόρθωση-Nέα Σαλαμίνα
21η αγωνιστική:Eθνικός-Aνόρθωση
22η αγωνιστική:Aνόρθωση-AEK

Το ρόστερ της Ανόρθωσης:

 
ΟΝΟΜΑ ΘΕΣΗ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ ΗΜ.ΓΕΝΝΗΣΗΣ
1.Γκιόργκι Λόρια Τερματοφύλακας Γεωργιανός  27/01/1986
91.Γιώργος Παπαδόπουλος Τερματοφύλακας  24/04/1991
Αντώνης Γιωργαλλίδης Τερματοφύλακας 30/02/1982
2.Έρβιν Κοφί Αμυντικός  Γάλλος  10/01/1995
3.Γιώργος Γκαλίτσιος Αμυντικός Ελλαδίτης  06/07/1986
5.Γκόρντον Σίλντενφελντ Αμυντικός  Κροάτης 18/03/1985
6.Παναγιώτης Αρτυματάς Αμυντικός 12/11/1988
22.Μπράνκο Βργκοτς Αμυντικός  Κροάτης  18/12/1989
12.Κώστας Πηλέας Αμυντικός  11/12/1998
23.Μάριος Στυλιανού Αμυντικός  23/09/1993
33.Γεβγκέν Σελίν Αμυντικός  Ουκρανός  09/05/1988
44.Παύλος Κορρέα Αμυντικός  14/07/1998
4.Κώστας Αρτυματάς Μέσος 15/04/1993
8.Μουρτάζ Νταουσβίλι Μέσος  Γεωργιανός 01/05/1989
28.Ρενάτο Μαργκάσα Μέσος  Πορτογάλος  17/07/1985
48.Μιχάλης Ιωάννου Μέσος  30/06/2000
58.Ανδρέας Λεμέσιος Μέσος  24/09/1997
7.Νικόλας Εγγλέζου Ακραίος επιθετικός 11/07/1993
16.Θεόδωρος Βασιλακάκης Ακραίος επιθετικός  Ελλαδίτης  20/07/1988
10.Ρούμπεν Ράγιος Ακραίος επιθετικός  Ισπανός  21/06/1986
11.Τορνίκε Οκριασβίλι Ακραίος επιθετικός  Γεωργιανός  12/02/1992
15.Γιώργος Μανθάτης Ακραίος επιθετικός  Ελλαδίτης 11/05/1997
20.Νίκος Καλτσάς Ακραίος επιθετικός Ελλαδίτης 03/05/1990
21.Φύτος Κυριάκου Ακραίος επιθετικός  29/10/1997
26.Γιάννης Χατζηβασίλης Επιθετικός  26/04/1990
19.Μπεράτ Σαντίκ Επιθετικός  Φινλανδός  14/09/1986
18.Μίχαλ Ντούρις Επιθετικός  Σλοβάκος  01/06/1988
9.Νίκα Κατσαράβα Επιθετικός  Γεωργιανός  13/01/1994

Δείτε ξανά ολόκληρο το πρόγραμμα του πρωταθλήματος:

1η αγωνιστική
Παρασκευή 23 Αυγούστου
Nέα Σαλαμίνα-Πάφoς 1-2
Σάββατο 24 Αυγούστου
Δoξα-Oμόνοια 0-2
Κυριακή 25 Αυγούστου
AΕΛ-Aνόρθωση 0-0
Κυριακή 26 Αυγούστου
ENΠ-Eθνικός 3-4
Τετάρτη, 8 Ιανουαρίου 2020
19:00 AΠΟΕΛ – Oλυμπιακός (εξ αναβολής αγώνας 1ης αγωνιστικής)
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου
19:00 AΕΚ – Aπόλλων

2η αγωνιστική
Παρασκευή 30 Αυγούστου
Πάφoς-AEK 0-2
Σάββατο 31 Αυγούστου
AΕΛ-ENΠ 2-0
Oμόνοια-Nέα Σαλαμίνα 2-0
Κυριακή 1η Σεπτεμβρίου
Oλυμπιακός-Δoξα 1-1
Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2020
19:00 Eθνικός Άχνας – AΠΟΕΛ (εξ αναβολής αγώνας 2ης αγωνιστικής)
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου
19:00 Aνόρθωση – Aπόλλων

3η αγωνιστική
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
AΠΟΕΛ-AΕΛ 18:30
Aπόλλωνας-Πάφoς 20:00
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
ENΠ-Aνόρθωση 19:00
Δoξα-Eθνικός 18:00
AEK-Oμόνοια 18:00
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
Nέα Σαλαμίνα-Oλυμπιακός 19:00

4η αγωνιστική
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου
19:00 Oλυμπιακός – AΕΚ
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου
18:00 Oμόνοια – Aπόλλων
20:00 AΕΛ – Δoξα
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου
18:00 Aνόρθωση – Πάφoς
19:00 Eθνικός – Nέα Σαλαμίνα
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου
19:00 EΝΠ – AΠΟΕΛ

5η αγωνιστική
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου
19:00 AΕΚ – Eθνικός
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου
18:00 Πάφoς  – Oμόνοια
19:00 Δoξα – EΝΠ
20:00 Nέα Σαλαμίνα – AΕΛ
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου
18:00 Aπόλλων – Oλυμπιακός
**Ο αγώνας AΠΟΕΛ – Aνόρθωση αναβλήθηκε μετά από αίτημα του AΠΟΕΛ λόγω των Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του και η ημερομηνία διεξαγωγής του θα ανακοινωθεί σε μεταγενέστερο στάδιο.

6η αγωνιστική
Σάββατο, 19 Οκτωβρίου
18:30 AΠΟΕΛ – Δoξα
20:00 Eθνικός  – Aπόλλων
Κυριακή, 20 Οκτωβρίου
17:00 EΝΠ – Nέα Σαλαμίνα
18:00 Aνόρθωση – Oμόνοια
19:00 Oλυμπιακός – Πάφoς F.C.
Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου
19:00 AΕΛ – AΕΚ

7η αγωνιστική
Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου
19:00 Oμόνοια – Oλυμπιακός
Σάββατο, 26 Οκτωβρίου
18:00 Πάφoς  – Eθνικός Άχνας
19:00 Aπόλλων – AΕΛ
Κυριακή, 27 Οκτωβρίου
17:00 AΕΚ – EΝΠ
19:00 Δoξα – Aνόρθωση
Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου
19:00 Nέα Σαλαμίνα – AΠΟΕΛ

8η αγωνιστική
Παρασκευή, 1 Νοεμβρίου
19:00 Δoξα – Nέα Σαλαμίνα
Σάββατο, 2 Νοεμβρίου
18:00 AΠΟΕΛ – AΕΚ
20:00 Eθνικός – Oμόνοια
Κυριακή, 3 Νοεμβρίου
17:00 EΝΠ – Aπόλλων
18:00 Aνόρθωση – Oλυμπιακός
Δευτέρα, 4 Νοεμβρίου
19:00 AΕΛ – Πάφoς

9η αγωνιστική
Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου
19:00 AΕΚ – Δoξα
Σάββατο, 9 Νοεμβρίου
17:00 Oμόνοια – AΕΛ
19:00 Nέα Σαλαμίνα – Aνόρθωση
Κυριακή, 10 Νοεμβρίου
17:00 Πάφoς – EΝΠ
18:00 Oλυμπιακός – Eθνικός
19:00 Aπόλλων – AΠΟΕΛ

10η αγωνιστική
Σάββατο, 23 Νοεμβρίου
17:00 Nέα Σαλαμίνα – AΕΚ
18:00 AΠΟΕΛ – Πάφoς
19:00 EΝΠ – Oμόνοια
Κυριακή, 24 Νοεμβρίου
17:00 AΕΛ – Oλυμπιακός
18:00 Aνόρθωση – Eθνικός
Δευτέρα, 25 Νοεμβρίου
19:00 Δoξα – Aπόλλων

11η αγωνιστική
Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου
19:00 Oλυμπιακός – EΝΠ
Σάββατο, 30 Νοεμβρίου
18:00 AΕΚ – Aνόρθωση
19:00 Eθνικός – AΕΛ
Κυριακή, 1η Δεκεμβρίου
17:00 Πάφoς – Δoξα
18:00 Aπόλλων – Nέα Σαλαμίνα
Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου
19:00 Oμόνοια – AΠΟΕΛ

Β ΓΥΡΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

12η αγωνιστική
Παρασκευή, 6 Δεκεμβρίου
19:00 Πάφoς  – Nέα Σαλαμίνα
Σάββατο, 7 Δεκεμβρίου
17:00 Aνόρθωση – AΕΛ
19:00 Oλυμπιακός – AΠΟΕΛ
Κυριακή, 8 Δεκεμβρίου
16:00 Oμόνοια – Δoξα
18:00 Aπόλλων – AΕΚ
Δευτέρα, 9 Δεκεμβρίου
19:00 Eθνικός – EΝΠ

13η αγωνιστική
Παρασκευή, 13 Δεκεμβρίου
19:00 Δoξα – Oλυμπιακός
Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου
17:00 AΕΚ – Πάφoς
19:00 Aπόλλων – Aνόρθωση
Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου
17:00 EΝΠ – AΕΛ
19:00 Nέα Σαλαμίνα – Oμόνοια
Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου
19:00 AΠΟΕΛ – Eθνικός Άχνας

14η αγωνιστική
Παρασκευή, 20 Δεκεμβρίου
19:00 Aνόρθωση – EΝΠ
Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου
17:00 Πάφoς  – Aπόλλων
19:00 AΕΛ – AΠΟΕΛ
Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου
16:00 Oλυμπιακός – Nέα Σαλαμίνα
17:00 Oμόνοια – AΕΚ
18:00 Eθνικός – Δoξα

15η αγωνιστική
Παρασκευή, 3 Ιανουαρίου 2020
19:00 Δoξα – AΕΛ
Σάββατο, 4 Ιανουαρίου 2020
17:00 AΕΚ – Oλυμπιακός
19:00 Aπόλλων – Oμόνοια
Κυριακή, 5 Ιανουαρίου 2020
17:00 AΠΟΕΛ – EΝΠ
19:00 Nέα Σαλαμίνα – Eθνικός
Δευτέρα, 6 Ιανουαρίου
19:00 Πάφoς – Aνόρθωση

16η αγωνιστική
(11.01.2020 – 12.01.2020)
Aνόρθωση-AΠΟΕΛ
ENΠ-Δoξα
AΕΛ-Nέα Σαλαμίνα
Eθνικός-AEK
Oλυμπιακός-Aπόλλωνας
Oμόνοια-Πάφoς

17η αγωνιστική
(18.01.2020 – 19.01.2020)
AEK-AΕΛ
Nέα Σαλαμίνα-ENΠ
Δoξα-AΠΟΕΛ
Πάφoς-Oλυμπιακός
Aπόλλωνας-Eθνικός
Oμόνοια-Aνόρθωση

18η αγωνιστική
(25.01.2020 – 26.01.2020)
Aνόρθωση-Δoξα
AΠΟΕΛ-Nέα Σαλαμίνα
ENΠ-AEK
AΕΛ-Aπόλλωνας
Eθνικός-Πάφoς
Oλυμπιακός-Oμόνοια

19η αγωνιστική
(01.02.2020 – 02.02.2020)
Πάφoς-AΕΛ
Aπόλλωνας-ENΠ
AEK-AΠΟΕΛ
Nέα Σαλαμίνα-Δoξα
Oμόνοια-Eθνικός
Oλυμπιακός-Aνόρθωση

20η αγωνιστική
(08.02.2020 – 09.02.2020)
Aνόρθωση-Nέα Σαλαμίνα
Δoξα-AEK
AΠΟΕΛ-Aπόλλωνας
ENΠ-Πάφoς
AΕΛ-Oμόνοια
Eθνικός-Oλυμπιακός

21η αγωνιστική
(15.02.2020 – 16.02.2020)
Oλυμπιακός-AΕΛ
Oμόνοια-ENΠ
Πάφoς-AΠΟΕΛ
Aπόλλωνας-Δoξα
AEK-Nέα Σαλαμίνα
Eθνικός-Aνόρθωση

22η αγωνιστική
(22.02.2020 – 23.02.2020)
Aνόρθωση-AEK
Nέα Σαλαμίνα-Aπόλλωνας
Δoξα-Πάφoς
AΠΟΕΛ-Ομόνoια
EΝΠ-Oλυμπιακός
AΕΛ-Eθνικός

 

 

The post Το πρόγραμμα και το ρόστερ της Ανόρθωσης (2019/20) appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 12:48:59
Source: Source link
Attachment:


Iστορική σημασία

Πλούσια, αλλά και με ιστορική σημασία, ήταν για ένα ακόμη Σ/Κ η αγωνιστική δραστηριότητα των καλαθοσφαιρικών τμημάτων της Ανόρθωσης.

Η ιστορία, φέρει την «υπογραφή» της Γυναικείας μας ομάδας, που έδωσε τον πρώτο της επίσημο αγώνα, από καιρού καταβολής της καλαθοσφαιρικής Ανόρθωσης!

Παρά το ότι αυτός ο αγώνας, δεν «συνοδεύτηκε» από νικηφόρο αποτέλεσμα, αυτό που μετρά, είναι ότι η ιστορία γράφτηκε και η Ανόρθωση, θα συνεχίσει να τη γράφει και σε αυτό το επίπεδο!

Ήταν το εκτός έδρας παιχνίδι, με αντίπαλο τη διαχρονικά δυνατή ομάδα της ΑΕΛ, που επικράτησε με σκορ 87-59.

Αναφορικά με τα υπόλοιπα τμήματα, ο απολογισμός της δραστηριότητας του Σ/Κ κρίνεται ως θετικός, καθώς τα τμήματα μας σημείωσαν τέσσερις νίκες και δέχθηκαν δυο ήττες.

Για τους αντιπάλους, που προχώρησαν με νίκες επί της ομάδας μας, τους απευθύνουμε τα δημόσια μας συγχαρητήρια.

Επίσης, η Ανόρθωση, επιθυμεί να γνωστοποιήσει ότι στο Ανδρικό Πρωτάθλημα Κάτω των 14, χρησιμοποιεί έξι (6) αθλητές από την ομάδα Κάτω των 12, με στόχο την γρηγορότερη τους εξοικείωση με τους διαφορετικούς κανονισμούς και απαιτήσεις που υπάρχουν στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.

 

Ομάδα Γυναικών (Α` φάση): ΑΕΛΑνόρθωση 87-59

Μπορεί η παρθενική εμφάνιση της ομάδας μας, στο Γυναικείο Πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας να μη συνοδεύτηκε τελικά με νίκη, αλλά η ιστορία γράφτηκε και αυτό είναι που έχει σημασία!

Η Ανόρθωση βρίσκεται πλέον και στο Γυναικείο πρωτάθλημα και ο στόχος της, είναι να συνεχίσει να γράφει ιστορία, από τώρα που την έχει ξεκινήσει.

Όσο για το παιχνίδι που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», η ομάδα μας, αν και έκανε ένα καλό ξεκίνημα, η ΑΕΛ πήρε τα ηνία, χάριν κυρίως στην εξαιρετική απόδοση της Αμερικανίδας Ντιν και έτσι, κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα, ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια, η δική μας ομάδα αν και προσπάθησε εν τούτοις δεν κάλυψε τη σε βάρος της διαφορά, την οποία η ΑΕΛ διεύρυνε, όσο το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, με αποτέλεσμα να φθάσει σε μιαν δίκαια νίκη, για την οποία, η Ανόρθωση της δίνει και δημόσια τα συγχαρητήρια της!

Οι πόντοι και οι συμμετοχές της ομάδας μας:

Πάγκαλος 20 (2), Ράτσα 17 (1), Μακλούρ 7, Μενελάου 10 (2), Πιττάκα 3, Γεωργίου, Βούρκα, Μ. Κωνσταντίνου 2, Ιωάννου, Κ. Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Βάχεβα.

 

Ομάδα Ανδρών Κ18 (2ος όμιλος): ΑνόρθωσηΑΕΛ 73-58

Τρίτη (συμπεριλαμβανομένης και της νίκης, χωρίς αγώνα με τον Αχιλλέα Αγρού) για την Ανδρική μας ομάδα, Κάτω των 18!

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, για τον 2ο όμιλο του Πρωταθλήματος Κ18 Ανδρών, μετά από μιαν πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε της ΑΕΛ με 73-58  συγκρότημα της ΑΕΛ, στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα της Β` τεχνικής σχολής Λεμεσού.

Μετά τη νίκη αυτή, η ομάδα μας ανεβαίνει στο βαθμολογικό πίνακα, ελπίζοντας βάσιμα σε μιαν καλύτερη συνέχεια.

Οι πόντοι και οι συμμετοχές της ομάδας μας:

Ασωνίτης 24 (2), Σπύρου, Μπούτρος 14 (1), Σιάντος 9, Αχιλλέως 5, Κορνηλίου, Ηλιοδώρου, Γκέτες 13, Χίλμαν, Μαρκάκης 8

 

Ομάδα Γυναικών Κ18 (Α` φάση): Α.Ο. Αραδίππου – Ανόρθωση 54-50

Ύστερα από μιαν συναρπαστική αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Γυναικεία ομάδα μας Κάτω των 18, έχασε εκτός έδρας από τον Αθλητικό Όμιλο Αραδίππου με 54-50.

Ήταν το παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, για την πρώτη φάση του Πρωταθλήματος.

Βάση της τελικής διαφοράς, με την οποία κρίθηκε η αναμέτρηση, η ομάδα μας ήταν άτυχη και κάλλιστα θα μπορούσε να είχε πάει αυτή τη νίκη.

Οι πόντοι και οι συμμετοχές της ομάδας μας:

Τιμουρτουρκάν 5 (1), Γεωργίου, Πάγκαλος 8 (1), Μπολσάκοβα, Κελεσίδου, Δημητρίου 5, Μακρυγιώργη 10, Λάμπρου 16 (1), Μάρκου, Τριανταφυλλίδου 6.

 

Ομάδα Ανδρών Κ16 (3ος όμιλος): ΑπόλλωνΑνόρθωση 43-56

Στην πρώτη της φετινή νίκη έφθασε η ομάδα Ανδρών Κάτω των 16, η οποία νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα με 56-43, στο παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου, στο Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16.

Η νίκη αυτή, ήταν προϊόν μιας πολύ καλής εμφάνισης που πραγματοποίησαν οι νεαροί μας παίκτες, που έδειξαν ότι διαθέτουν τις δυνατότητες για να φέρουν καλύτερα αποτελέσματα στη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς η ομάδα του Απόλλωνα, διαθέτει ένα υπολογίσιμο συγκρότημα.

 

Ομάδα Γυναικών Κ16 (2ος όμιλος): Ανόρθωση – Αναγέννηση Γερμασόγειας 69-19

Με νίκη στο παιχνίδι με αντίπαλο την Αναγέννηση Γερμασόγειας, προχώρησε η Γυναικεία μας ομάδα Κάτω των 16, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου για το Πρωτάθλημα Γυναικών Κ16.

Στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα της Β` τεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα μας έπιασε πολύ καλή απόδοση, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να φθάσει σε μιαν εύκολη επικράτηση όπως δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα. Παίκτριες και τεχνική ηγεσία, ελπίζουν σε ανάλογες εμφανίσεις στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

 

Ομάδα Ανδρών Κ14 (2ος όμιλος): Pagecorp Group ΕΝΑΑΘ – Ανόρθωση 65-39

Με εκτός έδρας ήττα, για την Ανδρική μας ομάδα Κάτω των 14, τελείωσε το παιχνίδι που έδωσε η Ανόρθωση, με αντίπαλο, το αντίστοιχο συγκρότημα του Pagecorp Group ΕΝΑΑΘ.

Το τελικό σκορ ήταν 65-39, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λύκειο Λινόπετρας και που ήταν ενταγμένη στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής του Β` ομίλου.

Παρά την προσπάθεια των παικτών μας, ο αντίπαλος ήταν δυνατός, με αποτέλεσμα να φθάσει σε μια δίκαια επικράτηση, για την οποία του απευθύνουμε τα δημόσια μας συγχαρητήρια.

 

Ομάδα Γυναικών Κ14 (1ος όμιλος): Ανόρθωση – Αναγέννηση Γερμασόγειας 64-45

Συνέχεια στο σερί νικών που έχει δημιουργήσει η ομάδα μας, έδωσε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο του Πρωταθλήματος Γυναικών Κάτω των 14!

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα της Β` τεχνικής σχολής Λεμεσού, η απόδοση της ομάδας μας κυμάνθηκε σε ψηλά επίπεδα κατά το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα και επομένως, η νίκη της κρίνεται ως δίκαιη. Ταυτόχρονα δημιουργούνται προσδοκίες, για μιαν ανάλογη ή και καλύτερη συνέχεια.

 

*Στη φωτογραφία φαίνεται η Γυναικεία μας ομάδα, που έδωσε τον πρώτο επίσημο της αγώνα, απέναντι στην ΑΕΛ.

The post Iστορική σημασία appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 12:47:27
Source: Source link
Attachment:


Θετικά νέα για Οκριασβίλι

Θετικές εξελίξεις προκύπτουν από το μέτωπο του Τορνίκε Οκριασβίλι.

Ο Γεωργιανός πέρασε από εξειδικευμένες εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς που υπέστη. Οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι το ανησυχητικό και έτσι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου ο ποδοσφαιριστής υπολογίζεται για το ντέρμπι απέναντι στην Ομόνοια

The post Θετικά νέα για Οκριασβίλι appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 10:58:28
Source: Source link
Attachment:


Ν. Ανδρονίκου «Στόχος η νίκη με τη Λευκορωσία» (video)

Αύριο Τρίτη, στις 15:30, η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων αντιμετωπίζει στο “Ν. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή” τη Λευκορωσία σε αγώνα για τον 7ο  της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21.

“Εχουμε τον αγώνα με τη Λευκορωσία σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο, κάτι που φαίνεται και από τα αποτελέσματα των αγώνων που έχουν γίνει. Όμως, στη δική μας έδρα και ιδιαίτερα με αυτή την ομάδα, ο στόχος μας είναι ξεκάθαρος, να πάρουμε τη νίκη”, δηλώνει για τον αγώνα ο προπονητής της Εθνικής Ελπίδων Νίκος Ανδρονίκου.



The post Ν. Ανδρονίκου «Στόχος η νίκη με τη Λευκορωσία» (video) appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 10:47:52
Source: Source link
Attachment:


«Ο στόχος μας είναι η 3η θέση και είναι εφικτός»

Ο προπονητής του Εθνικού, Γιώτης Εγκωμίτης, μίλησε , για τη συντριβή της Εθνικής από τη Ρωσία, αλλά και για τον αγώνα που ακολουθεί για την ομάδα της Άχνας κόντρα στον Απόλλωνα.

Αναλυτικά τα όσα είπε στον Super Sport FM 104.0
Για την ήττα της Εθνικής από τη Ρωσία: «Ήταν πολύ καλύτερος ο αντίπαλος και οι διαφορές ήταν μεγάλες. Τα γρήγορα γκολ και η κόκκινη κάρτα έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Μου θύμισε τον αγώνα μας με την ΑΕΚ που για ένα ημίχρονο ήμασταν καλοί και στη συνέχεια χάσαμε με 5-1. Κάποια ατομικά λάθη στοιχίζουν. Και ατομικά και συνολικά. Υπάρχουν παιδιά που δεν είχαν αγώνες πάνω τους και αυτό επηρέασε.
Για τους αγώνες που ακολουθούν: «Ο στόχος μας είναι η 3η θέση και είναι εφικτός. Θα δουν τα λάθη τους οι ποδοσφαιριστές και η τεχνική ηγεσία, ενόψει του αγώνα που ακολουθεί».
Για τον αγώνα του Εθνικού κόντρα στον Απόλλωνα: «Έχουμε τον αγώνα με τον Απόλλωνα. Θα προετοιμαστούμε κατάλληλα και θα έχουμε δύσκολο έργο. Και ο Απόλλωνας θα έχει δύσκολο έργο. Στην έδρα μας είμαστε δυνατοί. Θα ετοιμαστούμε για να έχουμε βαθμολογικό κέρδος. Θα δουλέψουμε για να παρουσιαστούμε πανέτοιμοι σε αυτό το δύσκολο παιχνίδι».
Για τα αγωνιστικά νέα: «Θα έχω όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεση μου».
Για τον απολογισμό μέχρι στιγμής: «Ο στόχος μας είναι να μην μπλεχτούμε σε περιπέτειες. Τίποτα δεν έχει τελειώσει. Χρειάζεται σκληρή δουλειά για να βρούμε ξανά την αυτοπεποίθηση μας και να παρουσιαστούμε καλύτεροι».

The post «Ο στόχος μας είναι η 3η θέση και είναι εφικτός» appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 10:33:32
Source: Source link
Attachment:


Τα αποτελέσματα των τελικών του 3ου ΟΠΑΠ Soccer Tournament

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία χθες Κυριακή το 3o ΟΠΑΠ Soccer Tournament.

Ο ΑΝΤ1 σε συνεργασία με την ΟΠΑΠ Κύπρου, τη στήριξη της Τράπεζας Κύπρου, της CNP CYPRIALIFE και της Αρχής Ηλεκτρισμού Κύπρου διοργάνωσε το 3o ΟΠΑΠ Soccer Tournament στις 11, 12 και 13 Οκτωβρίου, με τη συμμετοχή ομάδων από τις κατηγορίες U11 2008, U10 2009, U9 2010, U8 2011, U7 2012, U6 2013.

Το τουρνουά ήταν υπό την αιγίδα της ΚΟΠ και τη στήριξη του ΟΝΕΚ με βάση τους κανονισμούς της ΚΟΠ. Τη διαιτησία των αγώνων ανέλαβαν διαιτητές της Ομοσπονδίας.

Στο 3o ΟΠΑΠ Soccer Tournament συμμετείχαν 98 ομάδες από 36 διαφορετικές ακαδημίες. Διεξήχθησαν πέραν των 200 αγώνων στα εξής γήπεδα: Γήπεδο Αστυνομίας Κύπρου, Ιδρύματος Χρίστου Στέλιου Ιωάννου, Μακάρειο Στάδιο, City Field και όλοι οι τελικοί στο Μακάρειο Στάδιο.

Την οργάνωση του τουρνουά ανέλαβαν η ASC sport innovation και η ακαδημία STRIPES.

H μεγάλη ανταπόκριση σε συμμετοχές στο παρελθόν, από δεκάδες ακαδημίες και ομάδες Παγκύπρια και πάνω από 2000 παιδιών, καθιερώνει το ΟΠΑΠ Soccer Tournament, ως ένα από τα μεγαλύτερα ποδοσφαιρικά τουρνουά Ακαδημιών της Κύπρου.

Ο τελικός αγώνας κατηγορίας U11 2008 μεταδόθηκε ζωντανά από την τηλεόραση του ΑΝΤ1, ενώ όλοι οι τελικοί αγώνες της κατηγορίας EAGLES μεταδόθηκαν ζωντανά από το ant1.com.cy. 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΩΝ

2008 EAGLES – 14:00

ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΑΡΝΑΚΑΣ, 3-1

2009 EAGLES – 15:15

ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ FA vs ΟΣΦΠ ΛΕΜΕΣΟΥ, 1-1

2010 EAGLES – 16:15

ΑΝΟΡΘΩΣΗ vs ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΤΑΛΑΣ, 2-0

2011 EAGLES -17:15

TOP 11 vs DRAGAO FC, 1-1

2012 EAGLES -15:00

ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ FA vs GALACTICOS BLUE, 2-0

2013 EAGLES – 12:45

ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ FA vs GPS VALENCIA, 4-1

2008 LIONS – 16:15

ΠΑΝΤΑΖΗΣ vs COSMOPOLIS, 2-0

2009 LIONS – 15:15
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΤΑΛΑΣ vs GPS VALENCIA, 0-2

2010 LIONS – 16:15

BARCELONA FA vs GC SCHOOL, 5-0

2011 LIONS – 16:30
ΟΣΦΠ ΛΕΜΕΣΟΥ vs GPS VALENCIA, 2-0

2012 LIONS – 15:45

ELITE FA vs GALACTICOS WHITE, 3-2

2013 LIONS – 12:00

COSMOPOLIS vs GALACTICOS WHITE, 2-0

The post Τα αποτελέσματα των τελικών του 3ου ΟΠΑΠ Soccer Tournament appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 08:46:55
Source: Source link
Attachment:


Αυξήθηκαν οι κάρτες φιλάθλου

Μέσω social media, ο λειτουργός του ΚΟΑ Κώστας Σολωμού ενημέρωσε ότι οι κάρτες φιλάθλου έχουν φτάσει τις 90800.

 

The post Αυξήθηκαν οι κάρτες φιλάθλου appeared first on Balla.com.cy.

Author: Balla.com.cy

Pubdate: 2019-10-14 08:30:55
Source: Source link
Attachment: